DOLAR
28,9026
EURO
31,4512
ALTIN
1.912,32
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
17°C
Ankara
17°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
16°C
Pazar Az Bulutlu
14°C
Pazartesi Az Bulutlu
13°C
Salı Çok Bulutlu
12°C

Melankoli kişinin günlük hayatını ciddi oranda etkileyebiliyor

Depresyonun bir alt tipi olarak tanımlanan melankolik depresyonun, genel olarak depresyon üzere belirtiler gösterdiğini tabir eden uzmanlar, lakin daha şiddetli ve daha ağır bir biçimde görüldüğünü söylüyor.

Melankoli kişinin günlük hayatını ciddi oranda etkileyebiliyor
17.11.2023 18:12
0
A+
A-
Melankoli kişinin günlük hayatını önemli oranda etkileyebiliyor

Melankolik şahıslar kendilerine güvenmiyor

Depresyonun bir alt tipi olarak tanımlanan melankolik depresyonun, genel olarak depresyon üzere belirtiler gösterdiğini tabir eden uzmanlar, fakat daha şiddetli ve daha ağır bir biçimde görüldüğünü söylüyor. Melankolik şahısların kendilerine olan inançlarının önemli oranda azaldığını tabir eden Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, melankolik depresyonun kısa müddetli yaşanan mutsuzluk ve huzursuzluğun tersine kişinin günlük hayattaki işlerinin önemli oranda aksamasına ve ilgilerinin bozulmasını neden olabileceğini vurguluyor. Melankolik depresyonun tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Aydın, tertipli spor yapmanın, sağlıklı beslenmenin ve toplumsallaşmanın tedaviyi olumlu tarafta etkileyebileceğinin altını çiziyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, ‘iç problemi, kasvet’ manasına gelen melankoli hakkında açıklamalarda bulundu.

Hayata karşı ilgi kaybı, güçsüz ve bitkin hissetme, çok ya da az uyuma…

Melankoli sözcüğünün çok eski vakitlerde ağır hüznü ve umutsuz olmayı tabir etmek hedefiyle kullanıldığını belirten Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, “Melankoli, kişinin ruh dünyasında bulunan kasvet ve karanlığı tabir eder. Günlük hayatta da ruh halindeki ümitsizliği ve hüzünlü olma halini söz etmek için kullanılır.” dedi.

Bu sözün hayatın pek çok alanında olduğu üzere sanatta da karşımıza çıktığına, bilhassa çaresiz ve aşkından ötürü derin hüzün yaşayan aşıklar için kullanıldığına değinen Aydın, “Bilim dünyasında ise depresyonun alt tipi olarak tanımlanır ve melankolik depresyon ismiyle bilinir. Melankolik depresyonun belirtileri genel olarak depresyon belirtilerine emsal lakin daha şiddetli ve daha ağır bir biçimde geçer. Depresyonda olduğu üzere birtakım ruhsal ve fizikî semptomlarla kendini gösterir. Bu semptomlara örnek olarak; keder ve sıkıntı hissinin uzun müddetten beri ağır bir biçimde olması, hayata karşı ilgi kaybı ve yaptığı işlerden zevk alamama, daima olarak güçsüz ve bitkin hissetme, fizikî açıdan yorgun ve huzursuz hissetme, rastgele bir şeye ya da bir mevzuya dikkat vermekte zorluk, çok ahenge ya da çok az ahenge, iştahsızlık ve intihar kanıları üzere belirtiler örnek olarak gösterilebilir.” halinde konuştu.

Melankolik bireyler ağır suçluluk duygusu yaşar

Melankolik bireylerin niyet yapısı incelendiğinde, kendilerine olan itimatlarının önemli oranda azaldığının görüldüğünü tabir eden Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın şöyle devam etti:

“Herhangi bir işe dikkat vermekte zorlanırlar. Ağır yetersizlik fikirleri bulunur. İş, aile yahut bağlarla ilgili yaşadıkları rastgele bir süreçten sıkça kendilerini sorumlu tutarak kabahatler ve ağır suçluluk hisleri yaşarlar. 

Bununla birlikte bu bireylerde, ağır enerjisizlikten ötürü kollarını dahi kaldırmakta zorlandıkları görülür. Ayrıyeten melankolik şahıslar; içe dönük, niyetli ve başka beşerlerle bağlantı kurmaya çok istekli olmazlar. Kısaca günlük hayatta beşerlerle az konuşan günlük işlerini yapmakta zorlanan, hayata ve kendilerine siyah gözlüklerle bakan beşerler olduklarını söyleyebiliriz.”

Melankolik depresyon, kısa müddetli mutsuzluğun tersine daha uzun ve şiddetli 

“Hemen herkes günlük hayatta yaşadığı kimi kahırlardan ötürü huzursuz ve mutsuz hissedebilir.” diyen Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, bunun beklenen ve olağan bir durum olduğunu fakat melankolik depresyonda bu durumun çok daha uzun müddetli ve çok daha şiddetli olduğuna dikkat çekti. Herkesin yaşadığı hüzünden farklı olarak kişinin günlük hayattaki işlerinin önemli oranda aksamasına ve bağlarının bozulmasını neden olabileceğini belirten Aydın, “Özetle melankolik depresyonda yaşanan hüznün çok şiddetli olması ve uzun sürmesi, bununla birlikte günlük hayattaki fonksiyonelliğe önemli ziyanlar vermesi onu olağan hüzünden farklı kılar.” dedi.

Genetik, kimyasal ve toplumsal faktörler tesirli olabilir

Melankolik depresyonun nedenlerinin öteki psikiyatrik rahatsızlıklarda olduğu üzere net olarak bilinmediğine vurgu yapan Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, “Ancak bazı durumlarla melankolik depresyon ortasında ilgi olduğu düşünülüyor. Birinci olarak genetik açıdan depresyona yatkın olma, ikincisi beyinde kimyasal iletimde rol alan unsurlarla ilgili bir dengesizliğin olması, üçüncüsü ise bu dengesizliği etkileyen çevresel faktörlerin varlığıdır. Bu faktörlere örnek olarak; sevdiğimiz birinin kaybı, ayrılık, iş ile ilgili sorunlar, ilişkisel sorunlar, ihmal ve istismar üzere çocukluk çağı travmaları, aileyle ilgili yaşanan çatışmalar ve fizikî hastalıklar gösterilebilir.” halinde konuştu.

Melankoli herkes için üretkenlik manasına gelmez 

Melankoli teriminin tarihin farklı devirlerinde, farklı manalarda kullanıldığını hatırlatan Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, melankolinin sanatsal üretkenliği artırıp artırmadığına ait şu değerlendirmeyi yaptı:

“Orta çağda bedenden atılması gereken bir hastalık olarak görülürken Rönesans devrinde varoluşsal mana arayışının bir simgesi olarak görülmüştü. Kimi sanatkarlar tarafından hayal gücünü besleyen ve ortaya konan yapıtları güçlendiren bir kaynak olarak görülürken, kimi sanatkarlar içinse yaşanan ayrılık, kayıp ve yas üzere acı verici şiddetli süreçlerle baş edebilmek için bir düzenek olarak kullanıldı. Fakat melankolinin herkes için üretkenlik manasına geldiğini söylemek mümkün değil. Kimi beşerler için melankoli üretkenliği çok daha zayıf bir hale getirebilir. Zira insanların yaşadıkları sorunlarla baş etme sistemleri, yaşadıkları melankolinin şiddeti ve biçimi birbirinden farklı olabilir. Bu da melankolinin çok daha farklı biçimlerle deneyimlenmesine yol açabilir. Kısaca, melankoli dalgalı denizdeki rüzgar üzeredir. Kimi gemiler bu rüzgarla yelkenlerini doldurup yol alabilirken, kimi gemiler ise bu rüzgarla savrulup alabora olabilir.”

Öncelik, daha az makûs hissetmek

Melankolik depresyon tedavisinin uzun vadeli olabileceğinin fakat tedavisi olmayan bir hastalık olmadığının altını çizen Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın sözlerini şöyle tamamladı:

“İlaç tedavisi ve psikoterapi birlikte uygulandığından tedaviden cevap alınabilme ihtimali çok daha yüksektir. Bununla birlikte tertipli spor yapmak, sağlıklı beslenmek, uyku saatlerine dikkat etmek, günlük yürüyüşler yapmak, hazır paketli yiyecekler tüketmemek ve arkadaşlarla vakit geçirip toplumsallaşmak tedavinin seyrini olumlu tarafta etkileyebilir. Melankolik depresyon yaşayan bireylerde bu aktiviteleri yapmak birinci etapta sıkıntı olabilir fakat ruh sıhhati uzmanından alınan dayanak ve bu dayanakla birlikte yapılacak olan planlama yaşanan sürecin daha kolay atlatılmasını sağlayabilir. Tedavide öncelik yeterli hissetmek değil daha az berbat hissetmektir.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sülük tedavisi ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler