DOLAR
28,9083
EURO
31,3592
ALTIN
1.903,25
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
17°C
Ankara
17°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
16°C
Pazar Az Bulutlu
14°C
Pazartesi Az Bulutlu
13°C
Salı Çok Bulutlu
12°C

Siber güvenlik alanında daha fazla kadın çalışan olmasının 7 yolu

Yaşadığımız dijital çağ süratle ilerliyor. Teknoloji tabanlı işler yüksek talep görmeye devam ediyor. Bunlara rağmen  siber güvenlik dalı, çalışan insan sermayesinin yetersizliği meselesiyle boğuşuyor. Kesimde genel işgücü açığı, son datalara nazaran 3 milyonun üzerine çıkmış durumda.  Sektörün muhtaçlıkları ve kesime girişin zorlukları ortasındaki dengesizliklere bir de cinsiyet eşitsizliği sorunu eşlik ediyor. 

Siber güvenlik alanında daha fazla kadın çalışan olmasının 7 yolu
20.11.2023 17:24
1
A+
A-

Siber güvenlik alanında daha fazla bayan çalışan olmasının 7 yolu

 

Yaşadığımız dijital çağ süratle ilerliyor. Teknoloji tabanlı işler yüksek talep görmeye devam ediyor. Bunlara rağmen  siber güvenlik dalı, çalışan insan sermayesinin yetersizliği meselesiyle boğuşuyor. Kesimde genel işgücü açığı, son datalara nazaran 3 milyonun üzerine çıkmış durumda.  Sektörün gereksinimleri ve bölüme girişin zorlukları ortasındaki dengesizliklere bir de cinsiyet eşitsizliği sorunu eşlik ediyor. 

 

Siber güvenlik şirketi ESET bölümdeki  cinsiyet eşitsizliğinin aşılması ve daha fazla bayan çalışan olmasının nasıl mümkün olabileceğine yönelik tekliflerini paylaştı. 

 

Çalışan açığının büyüklüğü ve bilhassa de bayan çalışan açığına karşın firmaların sadece yüzde 57’si kültürel çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık  girişimlerini benimsediğini söylüyor. Çalışan açığı bulunan firmalarda bu oran sırf yüzde 67’ye kadar çıkıyor.  Güvenlik dalı, erkek hâkim, sektörel jargonu olan ve uygun nitelikleri taşımadan girilmesi sıkıntı, elitist bir kesim olarak biliniyor. Bayan siber güvenlik profesyonellerinin yüzde 30’u iş yerinde ayrımcılığa maruz kaldıklarını söylüyor. Yaratıcılık, esneklik, güzel irtibat, sorun çözme ve öbür hünerleri gerektiren değişik roller varken güvenliğin yalnızca teknik maharetlerle ilgili olduğu algısı hakim. 

 

Bununla birlikte İşlerin düzeldiğine dair belirtiler de yok değil. ISC2 araştırması, güvenlik kesiminde faaliyet gösteren iş yerlerinde 60 yaş üstü şahısların yüzde 14’ünün bayanlardan oluştuğunu, bu oranın 30 yaşın altındakilerde yüzde 30 olduğunu belirtiyor. Genç bayanların yönetici durumlardaki sayısı da gün geçtikçe artıyor. Raporda, bayanların 50 yaş ve üzeri C seviyesindeki yöneticilerin sadece %10’unu lakin 30’lu yaşlarındaki tüm yöneticilerin %35’ini oluşturduklarını söylüyor.  Ama hâlâ gidilecek uzun bir yol var. Raporda, bayanların “ileri seviye, idare dışı pozisyonlarda” çalışan siber güvenlik profesyonellerinin sırf %17’sini oluşturduğu belirtiliyor.

 

Siber güvenlik alanında cinsiyet eşitsizliğini düzeltmenin yedi yolu :

Saygı kültürünü destekleyin Sektörün daha kapsayıcı olma gereksinimi inkar edilemez. Bu alanda hala çalışanlar, çeşitli biçimlerde uğraş göstererek bu emele ulaşma konusunda kıymetli bir rol oynayabilirler. Yapılacaklar ortasında, kültürü değiştirmek için faal olarak çalışmak, ön yargılar ve manilere dikkat çekmek ve sağlıklı bir iş-yaşam istikrarını desteklemek yer alıyor. Bunlar, iş yerine tekrar girmek isteyen yeni anneler de dahil olmak üzere esnek çalışma düzenlemelerini oluşturmak ve destekleyici siyasetler uygulamak yoluyla yapılabilir. Hem açık hem de kapalı cinsiyetçilik, taciz ve ayrımcılığa karşı sıfır tolerans siyasetinin yanı sıra uygunsuz davranışların şikayet edilmesi ve ele alınmasına yönelik düzeneklere da muhtaçlık duyulmaktadır. Hürmet, açık bağlantı ve işbirliği kültürü oluşturmak herkes için yararlıdır. Bayan yeteneklerin çoklukla erkeklerin hükümran olduğu kültürde taraf bulmasına yardımcı olabilir, özgüvenlerini ve hünerlerini geliştirmelerine katkıda bulunabilir ve hem açık hem de zımnî ayrımcılıktan ve başka uygunsuz davranışlardan kaçınmalarını sağlayabilir.

Erken yaşlarda siber güvenlik alanına ilgi uyandırın Hackathons ve Capture the Flag (CTF) üzere yarışlar, kızları erken yaşlardan itibaren güvenlik bölümüne dahil etmenin şahane bir yoludur. Umudumuz, ilerleyen vakitlerde daha fazla genç bayanın mevzu hakkında eğitim alması ve potansiyel olarak bu alanda bir meslek yapmayı seçmesidir. Fakat işletmeler, daha çeşitli bir yetenek havuzu oluşturmayı amaçlayan çalışmalar aracılığıyla fon, sponsorluk ve hatta uzmanlık sağlayarak da yardımcı olabilirler. ESET’in  Siber Güvenlikteki Bayanlar Bursu buna bir örnek olabilir.

Siber güvenlik alanında meslek yapmak için fırsat yaratın Katılımcıların, iş hayatında gerçek hayattaki marifetlerini keşfetmelerine yardımcı olan bir meslek fırsatı olan, stajyerlik ve çıraklık programları işe yarayabilir. Patron için bu, tam vakitli çalışmaya geçiş için gereken özelliklere sahip olduklarında, birinci günden itibaren çalışmaya hazır, istikrarlı bir yetenek akışı oluşturmaya yardımcı olabilir.

Mentorluk programları hazırlayın Sektörde rol modellerin eksikliği bir kısır döngü yaratabilir; bu da temsil eksikliği nedeniyle bayanları güvenlik dalına çekmeyi zorlaştırabilir. Bu nedenle, şirkete katılanların desteklendiklerini hissetmeleri ve üst seviye başkanlar haline gelebilmeleri için resmi, yapılandırılmış mentorluk programları hazırlamak hayati ehemmiyet taşıyor. Böylelikle onlar da diğerlerine rol model olabilirler.

Maaşların eşit olmasını sağlayın Bir hesaplamaya nazaran bayanlar, erkek meslektaşlarının sadece %72’si kadar kazanıyor. Bu, bilhassa temel avantajlarından birinin yüksek fiyatlar vaat etmesi olan bir dal için değerli ve savunması olmayan bir maaş dezavantajı demektir. Bayanlar, katkılarının erkek akranları kadar bedelli olduğunu hissetmelidir. Siber dalda ya da rastgele öbür bir bölümde cinsiyetler ortası fiyat farkı olmamalıdır.

Kariyer gelişimini iyileştirin Kadınların siber güvenlik alanındaki bir mesleğin onların üst kademelere ilerlemelerini sağlayacağını hissetmeleri gerekiyor. Bu nedenle, bayanların yönetici ve üst seviye yönetici olarak daha fazla temsil edilmesinin yanı sıra kuruluşların, çocuk sahibi olmak için mesleklerine orta vermek isteyebilecek bireylerin muhtaçlıklarını dikkate alarak meslek gelişimi için dayanak sunması gerekiyor.

İşe alma kriterlerinizi genişletin ve şirket içi terfileri değerlendirin

İK ve işe alma yöneticileri adayın uygunluğunu tespit ederken, şirkete katkı sağlayacak maharetler, tecrübe ve/veya yeteneklerini belgelendirdiği yeterlilik ve sertifikaların ötesine bakmalıdır. Birinci evrede çok fazla insan sürecin dışında bırakılmaktadır. İş tarifleri, daha fazla kapsayıcı olması için tekrar yazılmalıdır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sülük tedavisi ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler