DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
26°C
Ankara
26°C
Açık
Cumartesi Açık
28°C
Pazar Açık
30°C
Pazartesi Açık
31°C
Salı Az Bulutlu
30°C

Akbank ve Endeavor Türkiye’den Girişimcilik Ekosistemini Güçlendirecek Yol Haritası

Endeavor Türkiye ve Akbank, ‘Uluslararası Ağları Aktifleştirme: Türk Girişimcilik Ekosistemini Güçlendirme Raporu” ile yurt dışındaki Türk girişimcileri mercek altına aldı.

Akbank ve Endeavor Türkiye’den Girişimcilik Ekosistemini Güçlendirecek Yol Haritası
10.06.2024 19:12
5
A+
A-

Alanında birinci olan bu araştırma, Türk girişimcilerin global çapta çalışmalarını incelerken, Türkiye’deki ekosistemle olan bağına da ışık tutuyor. Böylelikle Türkiye’den daha fazla teşebbüsün dünyaya açılması ve ekosistemin güçlenmesi için bilgi odaklı teklifler sunuyor.

Endeavor Türkiye ve Akbank iş birliğiyle hazırlanan ‘Uluslararası Ağların Aktifleştirme Türk Girişimcilik Ekosistemini Güçlendirme Raporu”, Türkiye’nin büyüyen şirketleri için memleketler arası alanda aktif Türk girişimcilerin taşıdığı kıymeti ortaya koyuyor. 

Alanında birinci olan bu araştırmanın Türk girişimcilik ekosisteminde şimdi dokunulmamış bir potansiyele işaret ettiğini belirten Akbank Ferdî Bankacılık ve Dijital Tahliller Genel Müdür Yardımcısı ve Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Civelek Yüce; “Akbank olarak inovasyon merkezimiz Akbank LAB, kurum içi girişimcilik platformumuz Akbank+, memleketler arası kurumsal teşebbüs sermayesi kolumuz Akbank Ventures ve start-up ve teknogirişimcilere özel hizmet sunduğumuz Akbank Teşebbüs Bankacılığı üzere kıymetli atılımlara sahibiz. Endeavor Türkiye başta olmak üzere farklı kurumlarla iş birliği içerisinde girişimcilere yönelik özel programlar ve dayanak sistemleri sunuyoruz. 

Tüm bu inisiyatifleriyle ekosistemin öncüleri ortasında yer alan Akbank olarak, Türkiye’nin milletlerarası bağlarını güçlendirmemiz, tecrübe, uzmanlık ve know-how paylaşımına sürat katmamız gerektiğine inanıyoruz. Ülkemizde bir birincisi temsil eden Endeavor Insight araştırması da Türkiye’nin bu manada yurt dışında kıymetli bir kaynağa sahip olduğunu gösteriyor. Türkiye teşebbüsçü ağı bugün ABD’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne çok geniş bir coğrafyaya yayılmış durumda. Milletlerarası arenada aktif olan girişimcilerimiz yüksek teknik bilgi gerektiren işlerde uzmanlaşıyor. Yapay zeka, makine tahsili, yazılım üzere geleceğin teknolojileri alanında uzmanlığa sahipler ve sergiledikleri performansla da fark yaratıyorlar. Bu tecrübesi ve kaynağı da Türkiye’ye aktarmaya, böylelikle daha fazla teşebbüsün dünyaya açılmasında rol almaya hazır ve istekliler. Bunu sağlayabilmek için Endeavor araştırmamızın data temelli tekliflerinden faydalanmak, sistemli bir bağlantı ve dayanışma ağı yaratmak büyük değer taşıyor. Akbank olarak bu adımların atılmasına öncülük etmeyi bir misyon olarak ele alıyoruz. Hem finansal hem de finansal olmayan dayanak sistemlerinin oluşturulması, tecrübe paylaşımı ve ekosistemin güçlendirilmesi için yenilikçi tahliller geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Lideri Emre Kurttepeli ise;  “Endeavor olarak, tüm teşebbüsçü adaylarına ve Endeavor Girişimcilerine bilhassa son 5 yıldır altını çizerek verdiğimiz ileti, her vakit küresel düşünmeleri tarafında. Bugün duyurduğumuz araştırma ile, yurt dışındaki Türk girişimcilerin ayak izini sürerken, ekosistemimizi geliştirmek ismine bu ağın ne kadar kıymetli olduğunu, datalar ile görme fırsatına erişiyoruz. Türkiye’den dünyaya açılan girişimcilerimizin yarattığı bedeli ve bu süreçte edindikleri tecrübeleri paylaşmak, ülkemizin girişimcilik ekosistemini daha da güçlendirmek için büyük bir değere sahip. Küresel arenada başarılı olmanın yolu, yalnızca yenilikçi fikirler geliştirmekten değil, tıpkı vakitte bu fikirleri dünya çapında hayata geçirebilecek bir vizyon ve strateji oluşturmaktan geçiyor. Bu bağlamda, girişimcilerimizin global düşünme yeteneği, muvaffakiyetin anahtarı.

Birlikten kuvvet doğar, kelamını hepimiz çok yeterli biliriz. Girişimcilik ekosisteminde de bu prensip büyük bir geçerliliğe sahip. Farklı coğrafyalarda iş kurmuş girişimcilerle kurulan işbirlikleri, yeni pazarlara açılma ve farklı bakış açıları kazanma noktasında yakın gelecekte kıymetli fırsatlar sunacak. Birlikte çalışarak, güçlü bir sinerji yaratabilir ve Türkiye’nin girişimcilik alanındaki potansiyelini en üst düzeye çıkarabiliriz.

Endeavor olarak bu araştırmayı bir başlangıç olarak görüyor ve bu irtibatların kuvvetlendirilmesi ismine Akbank’la birlikte uzun vadeli çalışmalarımıza başlıyoruz. Çalışmalarımızdaki en büyük destekçilerimizden Akbank’a teşekkür ederken, yurt dışında muvaffakiyete ulaşmış ve bu çalışmaya katkı sağlamış tüm girişimcilere muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum” formunda konuştu.

 

Türkiye’nin Memleketler arası Arenadaki Girişimcileri Güçlerini Türkiye’ye Sunmaya Hazır

Endeavor Insight, alanında birinci olan bir araştırmayla, yurt dışında çalışmalarını sürdüren 400 Türk girişimciyle yapılan görüşmelerle girişimcilerin Türk girişimcilik ekosistemini destekleme potansiyellerini kıymetlendirdi. Araştırma yurt dışındaki Türk girişimcilerin global faaliyetlerine ışık tuttu:

  • Yurt dışındaki Türk girişimcilerin %50’sinden fazlası Amerika Birleşik Devletleri’nde ve %20’si İngiltere’de faaliyet gösteriyor. Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri üzere farklı bölgelerde de Türk girişimcilerin faaliyetleri bulunuyor.
  • Türk girişimcilerin faaliyetleri yapay zeka ve makine tahsili, tüketici uygulamaları ve yazılım, kurumsal yazılım ve reklam teknolojileri üzere alanlarda ağırlaşıyor. Bu, Türkiye’deki lokal ekosistemle de paralellik gösteriyor. 
  • Girişimcilerin %70’ten fazlası Türkiye’de gruplarla çalışıyor yahut ülkede operasyonları bulunuyor. Ayrıyeten girişimcilerin %35’i, çalışanları ortasında daha sonra kendi teşebbüsünü kuranların olduğunu belirtiyor.
  • Araştırmaya katılan girişimcilerin %69’u mentörlük yapıyor ve bu kümenin %53’ü Türkiye’deki girişimcileri destekliyor. 
  • Yurt dışındaki girişimcilerin %40’ı Türkiye’de yatırım yapmaya istekli olduğunu belirtiyor.
  • Kendilerine Türkiye’deki teşebbüsçü ekosisteminin gelişimi için mentorluk yapma, yatırım yapma yahut ağlarındaki beşerlerle tanıştırma konusunda ne düşündükleri sorulduğunda, girişimcilerin %97’si yardımcı olmaya istekli yahut çok istekli olduğunu bildirdi.
  • Ancak girişimcilerin yaklaşık %90’ı Türkiye’deki ekosistemle irtibat kurmalarını sağlayan bir sistem olmadığını belirtiyor. Bugüne dek sağlanan bağlar ferdi eforun eseri.

Türkiye’nin girişimcilik ekosistemini güçlendirecek adımlar

Endeavor Insight araştırmacıları, yurt dışındaki Türk girişimcilerle yapılan görüşmelerden yola çıkarak ekosistemi güçlendirecek adımları belirledi.  

1. Yurt dışındaki ağın şekillenmesi: Yurt dışındaki Türk kurucuların Türkiye’yle münasebetlerini devam ettirmek maksadıyla fırsat ve teşvikler yaratılabilir.

2. Dayanak sistemlerinin şekillendirilmesi: Kurucuları eşleştiren ve birbirleriyle irtibatını sağlayan sistemleri geliştirilebilir.

3. Pazarlara açılım ve global siyasetlerin desteklenmesi: Yerel takviye kuruluşlarının girişimcilerin yeni pazarlara açılmasına hizmet sunma kapasitesi artırılabilir.

4. Geri verme kültürü oluşturulması: Yerel ekosistemi desteklemek gayesiyle kilit pazar ve segmentler konusunda en bilgili Türk kurucular teşvik edilebilir.

5. Rol modellerin öne çıkarılması: Yerel ekosisteme halihazırda katkı sağlayan Türk asıllı kurumların görünürlüğü artırılabilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu web tasarım ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri