DOLAR
32,4955
EURO
34,7477
ALTIN
2.487,85
BIST
9.495,70
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
21°C
Ankara
21°C
Az Bulutlu
Cuma Yağmurlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Parçalı Bulutlu
20°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C

‘Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları’nın yeni durağı Konya oldu

QNB Finansbank, ‘Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları’ kapsamında gerçek bölüm temsilcileri ile bu kere Konya’da bir ortaya geldi.

‘Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları’nın yeni durağı Konya oldu
22.03.2024 11:36
6
A+
A-

QNB Finansbank, ‘Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları’ kapsamında gerçek kesim temsilcileri ile bu kere Konya’da bir ortaya geldi.

Konya Ticaret Odası Lideri Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Lideri Mustafa Büyükeğen, Konya Sanayi Odası Meclis Lideri ve Konya Organize Sanayi Bölgesi (KOS) Lideri Memiş Kütükcü ve QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan ile birlikte kentte faaliyet gösteren gerçek kesim temsilcilerinin katıldığı aktiflikte şirketlerin yeni jenerasyon finansman gereksinimleri, dijitalleşme ve yeşil dönüşümün ticaret üzerindeki tesirleri ele alındı.

QNB Finansbank, Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları kapsamında Türkiye’nin farklı kentlerindeki gerçek bölüm temsilcilerini ağırlamayı sürdürüyor. Dijitalleşme, finansman muhtaçlığı ve yeşil dönüşüm üzere hususların ticaret ve iktisadın temel dinamikleri üzerindeki tesirlerinin ele alındığı Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları’nın bir yenisi daha Konya’da düzenlendi. 

Konya Ticaret Odası Lideri Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Lideri Mustafa Büyükeğen, Konya Sanayi Odası Meclis Lideri ve Konya Organize Sanayi Bölgesi (KOS) Lideri Memiş Kütükcü ve QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan ile birlikte kentte faaliyet gösteren gerçek dal temsilcilerinin katıldığı aktiflikte bilhassa ticaretin dijitalleşmesi mercek altında alındı. Kentte faaliyet gösteren KOBİ’ler ve başka işletmelerin beklentileri ve gelecek projeksiyonlarının konuşulduğu aktiflikte ayrıyeten QNB Finansbank’ın dijital ticaret ve yeşil dönüşüm alanındaki çalışmaları, Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ile birlikte paylaşıldı. 

Konya Ticaret Odası Lideri Selçuk Öztürk, “21’inci yüzyılda yaşanan teknolojik gelişmeler üretim ve ticaret anlayışında büyük değişimleri beraberinde getirdi. Artık dikkate almamız gereken bir mevzu daha var, ismi yapay zekâ. Yapay zekânın kesimlerimize, iş yapış süreçlerine olan tesirlerini ve işletmelerimize ne üzere sonuçlar doğuracağını şimdiden çalışıp, araştırıp öğrenmemiz gerekiyor. Gelecek yıllarda dijitalleşmeye, yapay zekâ uygulamalarına ayak uyduramayan firmaların faaliyetlerine devam etmesi çok sıkıntı. Firmalarımız için dijitalleşme ve yapay zekâ konusunda etkinlikler düzenliyoruz, yeni siyasetler geliştirmeye devam ediyoruz. Bu vesileyle QNB Finansbank’a Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları kapsamında bugün bizler ile bir ortaya  geldikleri için teşekkür ediyorum. Konya, 2023 yılını 3,3 milyar dolarlık bir ihracat sayısı ile tamamladı. 2024 yılına da hoş bir ihracat artışı ile başladık. Konya olarak 20 yıl evvel Türkiye’nin toplam ihracatından binde üç üzere bir hisse alıyorduk fakat bugün ülkemizin toplam ihracatı içerisinde Konya’nın hissesi  yüzde 1,5’inüstüne çıkmaya başladı. Gelecek yıllarda bu hissesi yüzde 2-3’ün üzerine çıkaracağımıza inanıyoruz. Bütün ekonomik parametrelerde Türkiye’yi üste taşıyan bir kent haline geldik. Türkiye’nin daha fazla büyümesini istiyorsak başta Konya olmak üzere Orta Anadolu kentlerinin önemsenmesi gerektiğine inanıyorum. Sanayi yatırımlarının bu bölgelere hakikat kaydırılması gerektiğini düşünüyorum” dedi. 

Konya Sanayi Odası Lideri Mustafa Büyükeğen, “Bugün sanayi ve ticarette dijitalleşmeyi konuşuyoruz. Şirketlerimizde işletme süreçleri, pazarlama, muhasebe uygulamaları ve insan kaynağı idaresi üzere alanlarda dijital teknolojileri kullanıyoruz. Akıllı sensörler, bulut teknolojileri ve yapay zekâ ise üretim hayatımızın kıymetli birer kesimi haline geldi. Bu teknolojiler global rekabette belirleyici bir rol oynamaya başladı. Fiyata dayalı rekabet devri kapandı. Nitelikli üretim, nitelikli ihracat ve nitelikli insan kaynağının ehemmiyet kazandığı bir periyoda giriyoruz. Açıkça söz etmem gerekirse sanayi işletmelerinin devletimizin takviyesi olmadan bu dönüşüm süreçlerini tam olarak başarabilmesi imkânsız. Dijitalleşme ve yeşil dönüşümü kapsayan ikiz dönüşüm süreçleri için daha fazla takviye bekliyoruz. Öte yandan yeni jenerasyon dayanaklar için de ıslahatlara muhtaçlığımız var. Önümüzdeki 4-5 yıl, yeni ıslahatlar hayata geçirmek için kıymetli fırsatlar barındırmaktadır. Sanayi dalının beklentileri 20 yıl evvelkinden artık çok daha farklı. Bugün Konya’nın ve Türk endüstrisinin en kıymetli sorunu nitelikli insan kaynağı. Sanayi alanındaki işletmelerin gereksinim duyduğu insan kaynağını yetiştirmekte zorlanıyoruz ve yetenek açığı giderek büyüyor. Gençlerimizi meslek liselerine daha fazla yönlendirecek ve üretim süreçlerine kazandıracak mesleksel eğitim ıslahatını hayata geçirilmesi gerekiyor. Mesleksel eğitim konusunda yapılacak ıslahat, insan kaynağının gelişimi konusunda içinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük ıslahatı olacaktır. Ayrıyeten 20 yıl evvel hiç gündemimizde olmayan yeşil dönüşüm gelecek yıllarda iş yapış süreçlerimizi ziyadesiyle etkileyecek. Karbon ayak izimizi düşüremezsek, Avrupa Birliği ile olan ticaretimizin sekteye uğrayacağı yahut ticari işletmelerimizin yüksek oranda vergilere maruz kalabileceği bir periyot içerisindeyiz. Yeşil dönüşüme uymak zorundayız. Bu çalışmaların yanı sıra KOBİ’lerimizin dijitalleşme kaslarını daha da güçlendirmeye muhtaçlığımız var.” diye konuştu. 

Dijital Köprü 300 bin kullanıcıya ulaştı

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, “Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları’nın 12’incisini bugün Konya’da düzenliyoruz. QNB Finansbank olarak bankacılık faaliyetlerinin gereksinimleri karşılama işi olduğunu düşünüyoruz. Muhtaçlıkları karşılamanın en âlâ prosedürü, müşterilerinizin muhtaçlıklarını anlamaktan geçiyor. Bunun için de müşterilerinizi dinlemek, sahiden nelere muhtaçlıkları olduğunu tespit etmek gerekiyor. Dijital Köprü fikri de yıllar evvel müşterilerimizi dinlediğimiz Anadolu Buluşmaları etkinliğinden çıktı. O periyodun gereksiniminin dijitalleşme olduğunu lakin dijitalleşmenin ne olduğu ve nereden başlamak gerektiği konusunda müşterilerimizin başında sorular olduğuna şahit olduk. Bu doğrultuda Dijital Köprü’yü kurduk” dedi. 

Tan, kelamlarına şöyle devam etti: “QNB Finansbank Dijital Köprü bugün 300 bin kullanıcısı ile Türkiye’nin en büyük KOBİ platformu pozisyonunda yer alıyor. Müşterilerimiz bugün bankacılık süreçlerinin yanı sıra gerek e-dönüşüm gerekse dijitalleşme ile ilgili bütün süreçlerinde Dijital Köprü’yü kullanabiliyor. QNB Finansbank Dijital Köprü’yü kullanarak insan kaynakları, ön muhasebe, memleketler arası lojistik, e-fatura, e-irsaliye, e-defter, e-müstahsil makbuzu ve e-arşiv dahil işletmeniz için gerekli olan birçok iş ve süreci, dijital dünyaya taşıyarak kolaylaştırabilirsiniz. Geçtiğimiz yılın sonunda dijitalleşmeyi hızlandırmak için başlattığımız kampanya kapsamında QNB Finansbank’ın etkin KOBİ müşterisi olduğunuz sürece Dijital Köprü bünyesindeki e-dönüşüm programlarını ömür uzunluğu fiyatsız bir formda kullanabilirsiniz.”

Rekabet avantajı yeşil dönüşümden geçiyor

Sürdürülebilirlik konusunun gelecek 10 yılın en kıymetli gündemlerinden biri olacağını tabir eden QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, “Geride bıraktığımız 10 yılda dijitalleşme konusunda yarattığımız tahlillere emsal halde sürdürülebilirlik konusunda da müşterilerimize dayanak olmaya devam edeceğiz. Bankacılık denildiği vakit herkesin aklına birinci olarak finansman gereksinimi geliyor. Bankacılığın temelinde bu var, inanç alakası var. Ama başka taraftan dijitalleşme ve yeşil dönüşüm mevzularına da kıymet veriyoruz. Önümüzdeki yıllarda finansman gereksinimi, dijitalleşme ve yeşil dönüşümü birbirinden ayırmak mümkün olmayacak. İşlerimizi sürdürülebilmek için dijitalleşmeye gereksinimimiz var zira işlerimizi yönetebilmek için sürat, maliyet ve rekabet avantajına sahip olmalıyız.. Fakat gelecek yıllarda rekabet avantajını yönetecek bahislerin başında sürdürülebilirlik / yeşil dönüşüm gelecek. Münasebetiyle yeşil dönüşümün dışında kalan firmaların rekabet avantajını kaybedeceğini düşünüyorum. Yeşil dönüşüm konusunda geride kalan ihracatçı firmalar Avrupa Birliği’ne yapacakları ihracatta pazar kaybedeceklerdir. Zira Avrupa Birliği 2050 yılında sıfır karbon taahhüdü verdi. Türkiye de benzeri biçimde 2053 yılına kadar sıfır karbon taahhüdü veriyor. 2026 yılı itibariyle AB üyesi ülkelerin hudutlarında karbon düzenleme sistemi uygulanmaya başlanacak. Buna nazaran şirketler o tarihe kadar bunun hazırlığını yapamazsa çok önemli maliyetler  ile karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle finansman muhtaçlığı, dijitalleşme ve yeşil dönüşümü daima bir ortada düşünmek lazım. QNB Finansbank olarak bu duruma hazırlık yapmak ismine şirketlerin karbon ölçümlerini hesaplıyoruz. Dijital Köprü bünyesinde bu uygulamadan da yararlanabiliyorsunuz” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler çimento helezonu Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Ortodontik Tedavi Beta Law dacia yedek parça güç trafosu dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimarlık jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri