DOLAR
32,5803
EURO
34,9119
ALTIN
2.437,17
BIST
9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
26°C
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
Pazar Az Bulutlu
24°C

Dr. Öğr. Üyesi Cem Dinar: Tüketicilerin Şikâyeti Üreticiyi Daha İyisini Üretmeye Yöneltir

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Cem Dinar, tüketicilerin haklarının korunmasının lakin tüketicilerin kanunla belirlenen haklarını bilmesi ve aramasıyla mümkün olabileceğini belirterek tüketici şikâyetlerinin, üreticileri daha kaliteli bir üretime yönelteceğini tabir etti.

Dr. Öğr. Üyesi Cem Dinar: Tüketicilerin Şikâyeti Üreticiyi Daha İyisini Üretmeye Yöneltir
21.03.2024 20:36
3
A+
A-

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Cem Dinar, tüketicilerin haklarının korunmasının fakat tüketicilerin kanunla belirlenen haklarını bilmesi ve aramasıyla mümkün olabileceğini belirterek tüketici şikâyetlerinin, üreticileri daha kaliteli bir üretime yönelteceğini söz etti.

Gün geçmiyor ki bir eser yahut hizmetle ilgili memnuniyetsizliğimiz yahut mağduriyetimiz olmasın. Bu mağduriyetlere karşı bizi koruyan yasalar bulunuyor. Her yıl 15-21 Mart tarihleri ortasında bedellendirilen Tüketiciyi Müdafaa Haftası da, üreticiye ve tüketiciye, tüketici haklarını hatırlatmak üzere bedellendiriliyor. 

Birleşmiş Milletlerin, 15 Mart 1985’te “Tüketici Üniversal Bildirgesi”ni ilan etmesiyle her yıl 15 Mart ile başlayan devir Tüketiciyi Muhafaza Haftası olarak kutlanıyor. Türkiye’de ise tüketicinin korunmasına yönelik birinci olarak, 8 Mart 1995’te, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (TKHK) yayımlandı ve üzerinde yapılan değişikliklerle 2013 yılında 6502 sayılı TKHK. ile son halini aldı. 

En Çok Ayakkabılar Şikâyet Ediliyor

Ticaret Bakanlığı’nın datalarına nazaran, 1995 yılından bugüne kadar, 28 yılda yaklaşık 17 milyon uyuşmazlık yargıya intikal etmeden tüketici hakem heyetleri tarafından karara bağlandı. Tüketici Hakem Heyetlerine 2023 yılında toplam 727 bin 630 adet müracaat yapılırken bunlardan 707 bin 814’üne ait karar verildi. Tüketici hakem heyetlerince 2023 yılında karar verilen müracaatların toplam nakdî pahası yaklaşık 3,9 milyar lira oldu.

Toplam müracaatların yaklaşık yüzde 12,5’i (90 bin 918 adet başvuru) ayakkabıya ait olarak gerçekleşti. Bunu yüzde 5,29 ile cep telefonu (38 bin 521) ve yüzde 5,26 ile kredi kartı üyelik fiyatları (38 bin 252) müracaatları izledi. Öteki şikâyet hususları ise yüzde 4,55 ile kıyafet (33 bin 93), yüzde 4,35 ile internet abonelikleri (31 bin 629), yüzde 3,98 ile mobilya (28 bin 952) ve yüzde 2,61 ile GSM aboneliği (18 bin 991) oldu.

“Tüketici Şuuru Yaygınlaşmalı”

15-21 Mart Tüketici Hakları Haftasına ait açıklamalarda bulunan Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Cem Dinar, TKHK yayınlanmadan evvel de, Borçlar Kanunu’ndaki düzenlemelerle, tüketicilerin haklarının korunduğunu anımsatarak bu kanunda da tekrar tüketicinin korunmasına ait düzenlemeler olduğunu lisana getirdi. Tüketicilerin aldıkları mal yahut hizmetlerden kaynaklanan mağduriyetleri ve memnuniyetsizlikleriyle ilgili kesinlikle şikâyette bulunmaları gerektiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Dinar, “Tüketicilerin toplumsal şuurunun yaygınlaşması gerekmektedir. Bu sayede, kanunun uygulanması da daha güzel sonuçlar verecektir. Zira her müracaat sonucunda, mal ve hizmet sağlayıcıları, daha kaliteli ve nitelikli mal üretmeye ve hizmetler sağlamaya yöneleceklerdir. Münasebetiyle, Kanun’un tüketicileri müdafaası, fakat onların haklarını bilmesi ve aramasıyla korunabilecektir” dedi. 

Şikâyet Başvurusu Ücretsiz

Tüketicinin rastgele bir mağduriyetinin olması durumunda “Tüketici Hakem Heyeti” yahut “Tüketici Mahkemelerine” başvurabileceğine işaret eden Dinar, bu müracaatlardan fiyat alınmadığını anımsattı. Şikâyet müracaatlarının, Heyet’e yapılması halinde, müracaat tarih ve sırasına nazaran en geç üç ay içinde görüşülüp, karara bağlanacağına; Mahkeme’ye dava açılması halinde ise, yeniden müracaat tarih ve sırasına nazaran 6 ay içinde karara bağlanacağına işaret eden Dr. Dinar, süreçle ilgili şu bilgileri verdi: 

. Tüketici Hakem Heyeti’ne müracaat, ikametgâhınıza yakın heyete şahsen yahut e-devletten yapılabiliyor.

. Müracaat sırasında dilekçenize ek olarak, fatura, fiş, inceleme raporu üzere evraklar ibraz edilmeli.

. Tüketici Hakem Heyetleri’ne yapılacak müracaatlarda, Büyükşehir statüsünde olan vilayetlerde, pahası 6 bin 920 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, tekrar Büyükşehir statüsünde olan vilayetlerde, pahası 6 bin 920 Türk Lirası ile 10 bin 390 Türk Lirası ortasındaki uyuşmazlıklarda Vilayet Tüketici Hakem Heyetleri ve Büyükşehir statüsünde olmayan vilayetlerin merkezlerinde ve bağlı ilçelerde pahası 10 bin 390 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda, Vilayet Tüketici Hakem Heyetleri vazifelidir. Fakat, bu yerlerden alınan sonuçlara karşın, tüketici, bu uyuşmazlığı Tüketici Mahkemeleri’ne de götürebilir. 

. Belirtilen ölçülerin üzerinde bir uyuşmazlık kelam konusu ise tüketici, direkt Tüketici Mahkemeleri’ne başvurabilir. Açılan dava, müracaat tarih ve sırasına nazaran en geç altı ay içinde karara bağlanır.

Tüketicinin Sahip Olduğu Haklar

Dr. Öğr. Üyesi Cem Dinar, tüketicinin sahip olduğu hakları ise şöyle sıraladı:

. Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek mukaveleden dönme,

. Satılanı alıkoyup, ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

. Çok bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ilişkin olmak üzere satılanın fiyatsız onarılmasını isteme,

. İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli (başka bir malla) ile değiştirilmesini isteme.

. Tüketici, tamir ve malın ayıpsız bir diğer malla değiştirilmesi haklarını, üretici yahut ithalatçıya karşı da kullanabilir.

. Türk Borçlar Kanunu’nda da benzeri seçimlik haklar bulunuyor ve tüketici bunları kullanabiliyor. 

. TKHK’nın 15. unsurunda düzenlenmiş olan seçimlik haklara nazaran de tüketici, hizmetin tekrar görülmesi, hizmet sonucu ortaya çıkan yapıtın fiyatsız tamiri, ayıp oranında bedelden indirim yahut kontrattan dönme haklarından birini kullanabilir. 

. Tüketici bu haklara ek olarak Türk Borçlar Kanunu uyarınca tazminat da talep edebilir.

. Bütün bunların dışında, tüketici yedi gün içinde rastgele bir münasebet göstermeksizin yahut ceza ödemeksizin cayma hakkını kullanabilir. Şayet kelam konusu eser tüketici kredi mukavelesi ise cayma hakkındaki mühlet on dört gündür. 

. Tüketici ile yapılan kontratta haksız kurallar kelam mevzusuysa, kontrat, haksız kaideler olmaksızın geçerli olur. 

. Mukavele kaidelerinin, tüketicinin anlayabileceği açık ve anlaşılır bir lisanla söz edilmiş olması gerekir. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler çimento helezonu Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Ortodontik Tedavi Beta Law dacia yedek parça güç trafosu dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimarlık jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri