DOLAR
32,5046
EURO
34,7434
ALTIN
2.485,84
BIST
9.492,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
21°C
Ankara
21°C
Az Bulutlu
Cuma Yağmurlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Parçalı Bulutlu
20°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C

Kanser Tedavi Edilebilir Hastalıklar Arasında Yerini Almaya Başladı…

Kanser cinsleri, çevresel etkenler, farklı hayat şartları, alışkanlar, hormonal farklılıklar nedeniyle bayan ve erkekler ortasında farklılıklar gösteriyor.

Kanser Tedavi Edilebilir Hastalıklar Arasında Yerini Almaya Başladı…
04.04.2024 18:48
1
A+
A-

Günümüzde gerek insanların hayatlarına mal olması gerekse teşhis ve tedavi üzerinde daima gelişmelerin yaşanması nedeniyle kanser, her daim gündemin ana mevzularından biri olmaya devam ediyor. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bala Başak Öven, tedavide yaşanan tüm ilerlemelere karşın, olumsuz ömür alışkanlıkları ve erken tanıya kâfi ihtimamın gösterilmediğini söyledi. Kanser Haftası hasebiyle birtakım noktaların altını çizen Prof. Dr. Öven, erken teşhisle özelikle birtakım kanser cinslerinin tedavi edilebilir hastalıklar ortasında yer aldığını belirtti. 

 

Kanser cinsleri, çevresel etkenler, farklı ömür şartları, alışkanlar, hormonal farklılıklar nedeniyle bayan ve erkekler ortasında farklılıklar gösteriyor.  Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bala Başak Öven, bayanlarda en sık görülen kanserlerin sırasıyla, göğüs, akciğer ve kolon kanseri iken, erkeklerle prostat, akciğer ve kolon kanseri olarak sıralandığını anlattı. Bu noktada bilhassa sigara kullanımının artmasına bağlı olarak akciğer kanserinin bayanlarda da erkekler kadar sık görüldüğüne dikkat çekti. 

YAPILAN HAKİKAT YA DA YANLIŞLAR RİSKİ BELİRLİYOR!

Halen kanserin kesin nedeninin bilinmemekle birlikte bilhassa değiştirilebilir risk faktörleri olarak tanımlanan ömür biçimine bağlı yanlışların kanserin oluşmasında kıymetli bir etken olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Öven, sözlerini şöyle sürdürdü: “Meme kanserinde olduğu üzere cinsiyet, akciğer ve prostat kanserindeki üzere ileri yaş hastalığın ortaya çıkmasında değiştirilemez risk faktörleri olduğunu biliyoruz. Lakin bununla birlikte, değiştirebileceğimiz risk faktörlerini düzenleyerek kanserden korunabiliriz. Bunların başında sigarayı bırakmak geliyor. Sağlıklı beslenme, zerzevat meyve tüketimini artırmak, hayvansal besinlerin, bilhassa işlenmiş et tüketimini azaltmak, idman yapmak, obeziteden uzak durmak kanser riskini azaltmak için yapılması gerekenler ortasında yer alıyor.”  

HASTALIĞA DEĞİL HASTAYA ÖZEL TEDAVİ UYGULANMALI

“Tedavinin en kıymetli ögeleri, hastalığa nazaran, hastalığın yaygınlığına nazaran, bireye nazaran, yaşa nazaran tedavi değişiyor” diyen Prof. Dr. Öven, “Erken yakalanan kanserlerin bir kısmında hala cerrahi ön planda. Bunun yanında onkologlar olarak biz de kemoterapi sürecinde bu multidisipliner tedavi yaklaşımında yer alıyoruz. Hastalığın tekrar etme riskini azaltmak için cerrahi sonrası kollayıcı kemoterapiler verdiğimiz üzere, sıçramalı hastalıklarda hastalığı kontropl altına almak için kemoterapi dışında, bilhassa son yıllarda immünoterapi ve akıllı ilaç olarak tanımladığımız maksada yönelik tedavilerin onkolojide adeta çığır açtığını söylemek mümkün.” diye konuştu. 

“KANSER TEDAVİ EDİLEBİLİR HASTALIKLAR ARASINDA”

Kanser hala hayata mal olan bir hastalık olmakla birlikte erken teşhisle bugün kanseri tedavi edilebilir bir hastalık olarak nitelendirmenin mümkün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bala Başak Öven, kelamlarına şöyle devam etti: 

“Artık katiyetle kanseri de tedavi edilebilir bir hastalık olarak nitelendirebiliriz. Elbette bu noktada tarama metotları ile erken teşhis koymak kıymetli. Göğüs kanseri, bağırsak kanseri, rahim ağzı kanseri hatta akciğer kanseri için tarama yolları ile hastalık erken saptanıp tedavi edilebilirse, vefat oranlarının azaldığını biliyoruz. 

HASTANIN ÖMÜR KALİTESİNİ KORUYARAK TEDAVİ MÜMKÜN

Akıllı ilaçlar ve immünoterapinin kemoterapi üzere ömür kalitesini bozmadan tesirli olurken, hem hayat mühletini uzattığını hem de hastaneye bağımlılığı azalttığını anlatan Prof. Dr. Öven, “Bu üç tedavi metodunun kullanım maksatları, maksatları birbirinden farklıdır. Münasebetiyle her hastalık ve hasta için tedavi prosedürleri farklılaşmaktadır” dedi. Prof. Dr. Öven sözlerine şöyle devam etti: “Metastatik hastalıkta ya da ameliyat olmuş lokal tedavisi tamamlanmış, tam düzgünleşmiş hastalarda müdafaa tedavisi olarak kemoterapiler kullanılır. Bunun yanında akıllı ilaçlar yahut bedenin kendi bağışıklık sistemini artırarak kanserle savaşmasını sağlayan tedavi formülü olan immünoterapiler de kullanılan tedavi sistemleri ortasında yer almaktadır. Akıllı ilaçlar ortasında ağızdan alınan tipleriyle hastaneye bağımlılığın azalması bilhassa hastalar açısından çok değerli. Bununla birlikte baş edilebilir yan tesirleri sayesinde de hastanın ömür kalitesi korunduğu için tedavi sırasında hastanın psikolojisi de korunabiliyor. 

Uzun yıllardır kullanılmasına rağmen immünoterapinin de bilhassa son 5 yıldır gündemde olduğunu söylemek mümkün. Zira bütün kanser çeşitlerinde kullanılıyor. Bedenin kendi bağışıklık sistemini arttırarak, kanserle savaşmasını sağlayan bu tedavi bugün neredeyse bütün kanser cinslerinde kullanılıyor. Üstelik yan tesirleri de gribal semptomlar ya da cilt döküntüleri üzere tolere edilebilir tesirlerdir.”

BAZI İŞARETLER UYARICI OLMALI

Prof. Dr. Öven, bazı kanser tipleri için tarama metotlarının bulunmakla birlikte kimilerinde bu türlü bir imkanını da olmadığını hatırlatarak bedenimizde görülen kimi işaretlerin uyarıcı olması gerektiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Öven konuyla ilgili şunları anlattı: “Meme, kolon, akciğer üzere kimi kanserlerde tarama prosedürüyle sağ kalımın uzadığı gösterilmiş. Örneğin 40 yaşından sonra yıllık yapılan mamografi ile, göğüs kanserine bağlı ömür kaybı yüzde 40 azaltılmış. Fakat pankreas için bu türlü bir taramadan kelam etmek mümkün değil. Bu durumda da semptomların farkında olmak lazım. Örneğin geçmeyen, tedaviye karşın güzelleşmeyen öksürükler, tedaviye karşın güzelleşmeyen öksürük. Kilo kaybı. Sonradan tespit edilmiş kansızlık. Bedende ele gelen kitleler tespit edilmesi üzere durumlarda vakit kaybetmeden tabibe başvurulmalı.”

TANIYI HASTADAN GİZLEMEYİN

Özellikle daha ileri yaşlarda ortaya çıkan kanserlerde toplum yapımızdan ötürü aile bireylerinin hastalığı gizlemeye çalıştıklarını lakin bunun yanlışsız bir yaklaşım olmadığını söyleyen Prof. Dr. Öven, “Aslında tam tersine hastalığı, tedaviyi ve olabilecek yan tesirler konusunda kâfi bilgiye sahip olmadıklarında yaşayabilecekleri konusunda daha fazla tasa duyuyor. Tam tersine hastalar bilgilendirildiklerinde tedaviyi ve olabilecek yan tesirleri çok daha uygun tolere ediyor. Zira tedavi sırasında nizamlı uyku, gerilim üzere motivasyonun da kıymetli olduğunu biliyoruz.” Diye konuştu. 

“MEVSİMİNE NAZARAN BESLENMELİ”

Tedavi sırasında kanser hastasının da her sağlıklı bireyin dikkat etmesi gerektiği üzere sağlıklı hayat stiline bilhassa sağlıklı beslenmeye dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bala Başak Öven, ikazlarını şöyle aktardı: “Özellikle kanser açısından risk oluşturacak faktörlerinden uzak durmalı. Bunun başında sigara geliyor. Hastalara, sigaradan uzak durmasını, sistemli uyumasını, günde en azından 2-3 litre su tüketmesini öneriyoruz. Sağlıklı beslenme ismine mevsiminde mevsimine nazaran yemek yenmeli. Tedavi alan hastalarda bağışıklık sistemi daha düşük olabileceği için bilhassa enfeksiyon riski olabilecek açıkta kalmış yiyeceklerin bol su ile yıkanmasını tavsiye ediyoruz. Bunun yanında paketlenmiş, işlenmiş besinden uzak durulmalı ve hormon içermeyen taze meyve zerzevat tüketilmeli. Hastalara bilhassa “şunu yemeyin bunu yemeyin” demiyoruz lakin yara yerini güzelleştirmesi ve bağışıklık sistemini artırmak açısından protein içeriği yüksek besinlerle beslenmesini tavsiye ediyoruz. Yani kuru baklagiller, yumurta, et, süt, peynir öğünlerinde yer almalı. Ayrıyeten, hem sindirim sistemine hem de bağırsak mukozasına daha düzgün geleceği için lifli beslenmeye itina göstermesi de fayda sağlıyor. Lakin bunların dışında bilhassa yemesi ya da yememesi gereken besinler üzere bir liste söylemek, kural koymak kelam konusu değil.”

ŞEKER HASTALIĞI BESLEMEZ, KİLOYU ARTIRIR!

Prof. Dr. Bala Başak Öven, tedavi sırasında hastaların en sık sorduğu ve merak ettiği bahislere dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu: “Hastaların en çok sorduğu sorulardan biri de şeker tüketimi. Bu hususa da açıklık getirmekte yarar var. Şeker tüketimi hastalığı beslemez. Lakin bunun yanında bilhassa prostat, göğüs, bağırsak kanseri üzere birtakım kanser tiplerinde göbek etrafında yağlanma yani kilo artıyı hastalık açısından risk oluşturabildiği için hastanın kilo almaması kıymetli. Hasebiyle kilo almayı engellemek için rafine şeker tüketimini azaltmak gerekir. “Ben dondurma yedim, çikolata yedim hastalığım tetiklenir mi” elbette ki münferit olarak bu besinleri tüketmek hastalığı tetiklemez. Değerli olan nokta hastanın günlük güç muhtaçlığını karşılayacak biçimde istikrarlı bir beslenme nizamına sahip olmasıdır.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler çimento helezonu Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Ortodontik Tedavi Beta Law dacia yedek parça güç trafosu dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimarlık jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri