DOLAR
32,5295
EURO
34,6468
ALTIN
2.497,59
BIST
9.625,23
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
24°C
Ankara
24°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
21°C
Cuma Az Bulutlu
22°C
Cumartesi Açık
18°C
Pazar Az Bulutlu
21°C

Veri taşınabilirliğinin gücünü ortaya çıkarma: Platformlar arasında etkili veri kurtarma mümkün

Son yıllarda bilgi, farklı dallardaki işletmeler için kritik bir varlık haline geldi. Bilgileri toplama, tahlil etme ve bunlara nazaran hareket etme hüneri, rekabette kalabilmek için kritik bir faktör haline dönüştü.

Veri taşınabilirliğinin gücünü ortaya çıkarma: Platformlar arasında etkili veri kurtarma mümkün
09.08.2023 22:12
28
A+
A-

Son yıllarda bilgi, farklı dallardaki işletmeler için kritik bir varlık haline geldi. Dataları toplama, tahlil etme ve bunlara nazaran hareket etme marifeti, rekabette kalabilmek için kritik bir faktör haline dönüştü. Datalar gibisi görülmemiş bir süratte artarken, işletmeler sırf bilgileri toplamakta değil, birebir vakitte bilgilere süratli ve verimli bir biçimde erişmekte de zorluk yaşıyorlar. Halbuki datalara gerçek vakitli olarak erişebilme yeteneği, şuurlu iş kararları almak için yararlanılabilecek kıymetli içgörüler sağlayabilir. 

Veri taşınabilirliği, işletmelerin bilgilerine birden fazla kaynaktan ve platformdan erişebilmelerini sağlamada kıymetli bir rol oynadığını söz eden Veeam Kurumsal Strateji Lider Yardımcısı Dave Russell, “Böylece işletmeler operasyonlarında daha çevik, hassas ve verimli olabiliyor ve rekabet avantajı elde edebiliyor. Öte yandan, datalarına süratli ve kolay bir biçimde erişemeyen işletmeler kendilerini rekabetin gerisinde kalmış bulabiliyor.” dedi ve ekledi: “Sonuç olarak data taşınabilirliği, işletmelerin günümüzün data odaklı dünyasında başarılı olabilmeleri için kritik bir gereklilik haline geldi.”

Veri taşınabilirliğinin kıymetini anlamak: nedir ve neden değerlidir?

Veri taşınabilirliği, bilgilerin bir sistemden yahut platformdan başkasına taşınabilmesini söz ettiğini aktaran Dave Russell, “Bu, dataların farklı depolama platformları ortasında taşınabileceği manasına gelir ve bu da birincil depolama sistemlerindeki ek yükün azaltılmasına yardımcı olur. Kuruluşlar topladıkları ve depoladıkları bilgileri basitçe içe ve dışa aktarabilmeli, gerektiğinde farklı format ve standartlara dönüştürebilmelidir. Bu bahis değerlidir zira işletmelerin, depolandıkları platform yahut sistemden bağımsız olarak bilgilerine süratli ve verimli bir biçimde erişebilmelerini sağlar.” halinde konuştu ve kelamlarına şöyle devam etti:

Veri taşınabilirliğinin kıymeti, bilgileri birden fazla platformda erişilebilir hale getirme maharetinde yatmaktadır. Bu, tek bir platform yahut sistemle sonlu olmadıkları için işletmelerin daha verimli ve üretken olmalarına yardımcı olabilir. Ayrıyeten, işletmelerin bilgilerini kaybetme kaygısı yaşamadan yeni teknolojiler ve platformlar kullanıma sunulduğunda bunlardan yararlanmalarına imkan tanır.

Veri taşınabilirliğine ait temel zorluklar

Veri taşınabilirliği konusundaki en kıymetli zorluklardan biri, dijital dönüşümü tam olarak benimseyememek ve yeni dünya gerçeklerine ahenk sağlayamamaktır. Birçok işletme hala bilgi taşınabilirliği için tasarlanmamış eski sistemleri kullanıyor. Bu sistemlerin birçoğu öteki platformlarla uyumlu olmadığı için sistemler ortasında bilgi transferi güç olabilir.

Ayrıca, bulut bilişim hizmetlerinin yükselişi de bilgi taşınabilirliği konusundaki teknik kaygıları artırdı. İşletmelerin belli bir bulut hizmeti sağlayıcısına bağlı olduğu satıcı kilitlenmesi, bilgilerin öteki bir platforma taşınmasını zorlaştırabilir. Zira bulut sağlayıcıları ekseriyetle öbür platformlarla birlikte çalışamayan tescilli formatlar ve teknolojiler kullanıyorlar.

Yeterli seviyede data taşınabilirliğine sahip olmak ile gerçekçi olmak ortasındaki çizgi nasıl aşılır?

Dave Russell’ın işletmelere kapasiteleri konusunda gerçekçi olarak kâfi seviyede data taşınabilirliğine sahip olduklarından emin olmak için önerdiği birtakım ülkü uygulamalar şöyle:

  1. Bir felaket kurtarma planı/müdahalesi hazırlayın – Kuruluşlar öncelikle bir iş tesir tahlilinden yola çıkarak iş sürekliliği planlaması yaptıklarından emin olmalıdır. Bu, siber taarruz yahut doğal afet üzere bir felaket durumunda uygun bir felaket kurtarma müdahalesine sahip olmak manasına gelir. Şirketler, kıymetli bilgileri geri getirmek için en güzel senaryonun belirlenmesi ve neyin kabul edilebilir bir kayıp olduğunun tespit edilmesi üzere hususlara öncelik vererek ve bu hususlar üzerinde biraz baş yorarak işlerinin devam etmesini sağlayabilirler. 
  2. Verileri mümkün olduğunca birlikte çalışabilir formatlar kullanarak depolayın ve aktarın, ayrıyeten bir alandan başkasına aktarılırken güvenliğini sağlayın – Bu, farklı platformlar tarafından yaygın olarak desteklenen açık standartlar ve formatlar kullanmak manasına gelir. Ayrıyeten, dataların bir platformdan başkasına aktarılırken güvenliğinin sağlanmasını da içerir. Şifreleme ve öbür güvenlik tedbirleri data ihlallerini ve yetkisiz erişimi önlemeye yardımcı olabilir.
  3. Verilere öncelik verin ve bir olaydan sonra nelerin geri getirilmesi gerektiğine dair bütünsel bir görüşe sahip olun – Bu, işletme için kritik olan datalara öncelik vermek ve bir felaket durumunda bu dataların kurtarılabilir olmasını sağlamak manasına gelir. Ayrıyeten, bilgilere ek olarak uygulamalar ve sistemler üzere bir olaydan sonra nelerin geri getirilmesi gerektiğine dair bütünsel bir görüşe sahip olmak manasına gelir.
  4. Veri güvenliğini ve bütünlüğünü sağlayın – Bu, hem depolama hem de transfer sırasında dataların güvenliğini her vakit sağlamak manasına gelir. Ayrıyeten, dataların tüm platformlarda yanlışsız ve dengeli olmasını sağlamak için bilgi bütünlüğünü korumak manasına da gelir.

Çoklu bulut stratejilerinin daha fazla kuruluş tarafından benimsenmesiyle birlikte, tesirli data taşınabilirliği tahlillerine duyulan muhtaçlık daha da artmıştır. İşletmeler, bilgilerini süratli ve verimli bir biçimde kullanabilmek için bilgileri farklı platformlar ortasında zahmetsizce aktarabilmelidir. Böylelikle işletmeler, bilgilerinin nerede depolandığından bağımsız olarak datalarına süratli ve tesirli bir formda erişebilir.

Platformlar ortasında tesirli data kurtarma elde etmek için işletmeler, yetenekleri konusunda gerçekçi olurken kâfi seviyede bilgi taşınabilirliğine sahip olduklarından emin olmalıdır. Bu, bir felaket kurtarma planının uygulanmasını, birlikte çalışabilir formatların kullanılmasını, kritik bilgilere öncelik verilmesini ve data güvenliği ile bütünlüğünün korunmasını içerir. Eski sistemler ve sağlayıcı kilitlenmesi üzere bilgi taşınabilirliğiyle ilgili zorluklar olsa da, bu en uygun uygulamaları takip etmek işletmelerin bunları aşmasına ve data taşınabilirliğinin avantajlarından yararlanmasına yardımcı olabilir. Bilgiler kurumlar için kritik bir kaynak olduğundan, hangi platform yahut sistemde depolandıklarına bakılmaksızın bu datalara süratli ve verimli bir biçimde erişebilmelerini sağlamak çok değerlidir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler çimento helezonu Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Ortodontik Tedavi Beta Law dacia yedek parça güç trafosu dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimarlık jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri